Доларот ослабе, цената на нафтата благо падна

16

На валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошницата валути се лизна од највисокото ниво во речиси два месеци.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 103,40 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 103,55 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 145,60 на 144,65 јени.

Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0865 долари, додека вчера во ова време беше 1,0855 долари.

Цените на нафтата, пак, благо паднаа. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,07 отсто, на 83,15 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,14 отсто, на 78,80 долари.