Доларот зајакна, еврото ослабе

49

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути повторно порасна минатата недела, втор пат по ред, бидејќи ФЕД нема да ги намали каматните стапки толку брзо како што се очекуваше, додека еврото е под притисок поради политички неизвесност во Франција.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на шесте најважни светски валути, минатата недела порасна за 0,3 отсто, на 105,83 поени.

Истовремено вредноста на доларот во однос на европската валута порасна за 0,1 отсто, па цената на еврото се лизна на 1,0693 долари.

Инфлацијата сè уште е над целните нивоа
Курсот на доларот се зголеми и во однос на јапонската валута, за 1,5 отсто, достигнувајќи 159,80 јени, највисоко ниво во речиси два месеци.

Инвеститорите беа фокусирани на изјавите на голем број лидери на американската централна банка минатата недела. Повеќето од нив рекоа дека инфлацијата сè уште е над целните нивоа од 2 отсто и дека нема да брзаат со намалување на каматните стапки.

Дотолку повеќе што сите најнови податоци покажуваат дека најголемата светска економија продолжува да расте, што би можело да ја поддржи инфлацијата на покачени нивоа.

Според неодамна објавените проценки, челниците на ФЕД очекуваат само едно намалување на каматната стапка оваа година за 0,25 процентни поени.

Затоа, се чини дека ФЕД ќе ги задржи каматните стапки на покачени нивоа подолго од централните банки во Европа.

ЕЦБ почна да ја олабавува монетарната политика
Неодамна Европската централна банка започна циклус на олабавување на монетарната политика, а минатата недела швајцарската централна банка по втор пат годинава ги намали каматните стапки за 0,25 процентни поени.

Иако британската централна банка (BoE) на минатонеделниот состанок ги остави каматните стапки непроменети, се очекува дека челниците на BoE наскоро ќе ја намалат цената на парите.

Поради ова, американската валута зајакна во однос на повеќето европски, меѓу другите, и во однос на еврото, чиј курс се лизна под 1,07 долари.

Еврото под притисок поради неизвесноста во Франција
Еврото е под притисок поради политичката неизвесност во Франција, откако неодамна претседателот Емануел Макрон одлучи да распише вонредни парламентарни избори за крајот на овој месец и почетокот на јули, бидејќи екстремно десничарската партија на Марин Ле Пен победи на изборите за Европскиот парламент.

„Изгледа дека инвеститорите се двоумат да направат посилни потези пред изборите во Франција, бидејќи тоа е сега фокусот во Европа“, рече Ерик Нелсон, стратег во Велс Фарго.