Дорси: „Јас сум одговорен за овие отпуштања на Твитер, пребрзо…“

98

Коосновачот на Твитер и поранешен извршен директор Џек Дорси се извини за тековните отпуштања во компанијата.

Отпуштањата, кои веќе погодија 50% од работната сила на Твитер, доаѓаат откако милијардерот Илон Маск ја купи платформата за социјалните медиуми за 44 милијарди долари. Следеа отпуштања не само во САД, туку и во Германија.

„Луѓето на Твитер, од минатото и сегашноста, се силни и издржливи. Тие секогаш ќе најдат начин, без разлика колку е тежок моментот. Разбирам дека многу луѓе ми се лути. Јас сум одговорен зошто сите се во оваа ситуација: Пребрзо го зголемив обемот компанијата. Се извинувам за тоа“, напиша Дорси на Твитер.

Тој додаде дека е „благодарен на сите и ги сака сите што некогаш работеле на Твитер“.

Сепак, тој призна дека не очекувал таквите чувства да бидат взаемни „во овој момент ни кога било“.

Срдечното извинување од поранешниот извршен директор, кој поднесе оставка минатата година, следеше по медиумските извештаи кои сугерираа дека „сите“ во Твитер го обвинија Дорси за превирањата по преземањето.


– Џек е мразен во Твитер – изјавил анонимен извор за New York Post и додал: „Го обвинуваат за тоа што се случи со Илон кој ја презеде компанијата“.

– Компанијата не порасна затоа што Џек леташе наоколу со својот авион, со модели. Но, никој не напиша за каква катастрофа беше во компанијата бидејќи сите го обожаваат Дорси и мислат дека тој е следниот Стив Џобс, додаде изворот.

Твитер вработуваше околу 7.500 во времето на преземањето. „Отпуштањата беа единствената остварлива опција“, објасни Маск, наведувајќи ги огромните загуби на компанијата.

„Што се однесува до намалувањето на моќта на Твитер, за жал, нема избор кога компанијата губи повеќе од 4 милиони долари дневно. На сите што беа отпуштени им беа понудени 3 месеци отпремнина, што е за 50 отсто повеќе од законот, напиша најбогатиот човек на светот во петокот на Твитер.