ЕK остро се противи на евтините електрични автомобили во Кина

20

Европската комисија во средата започна истрага за субвенциите дадени на производителите на електрични возила од Кина, објави нејзината претседателка Урсула фон дер Лајен.

Говорејќи на своето годишно обраќање за состојбата на Унијата пред Европскиот парламент во Стразбур, таа ја потврди оваа истрага, пренесува CNBC.

Акциите на европските производители на автомобили по оваа објава поскапеа во просек за 0,4 отсто.

„Треба да бидеме јасни за ризиците со кои се соочуваме“, рече фон дер Лајен. „Земете го секторот за електрични возила како пример, тој е клучна индустрија за чиста економија со огромен потенцијал во Европа, но светските пазари сега се преплавени со поевтини кинески електрични автомобили и нивните цени се одржуваат вештачки ниски благодарение на огромните владини субвенции.

„Не можеме да прифатиме вакво нарушување на нашиот пазар, оваа состојба го урива“, додаде претседателот на ЕК.

Фон дер Лејен рече дека блокот мора да се брани од нефер практики, но нагласи дека е подеднакво важно да се задржат отворените линии на комуникација со Пекинг. „Отстранете го ризикот, а не ја исклучувајте врската. Тоа ќе биде мојот пристап на самитот ЕУ-Кина подоцна оваа година“, додаде таа.