Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили што можете да ги купите

860

Автомобилски експерти ги избраа најдобрите половни автомобили на пазарот по категории.

Тоа е одлична вест за секој што сака да купи користен автомобил: изберете го вистинскиот бренд и модел со вистинската историја на возилото, а шансите се високи дека во него има уште многу километри за возење, пишува Best Life.

„Денешните автомобили, доколку се третираат добро, можат да одат многу подалеку од порано“, вели Крис Пајл, автомобилски експерт. „Стравот од 100 илјади поминати милји го нема како порано. Автомобилите сега лесно можат да достигнат 200.000, па дури и повеќе“, објаснува тој.

Поставете буџет
Пајл вели дека има многу различни фактори што треба да се земат предвид пред да се купи користен автомобил. Прво треба да го процените вашиот буџет, основни потреби и начин на живот. Откако ќе го стесните вашето пребарување на типот на возило што ги задоволува вашите барања, можете да започнете со истражување и споредување на вредностите на автомобилот, и сегашните и проектираните.

Се прашувате кои автомобили е најдобро да се купат половни? Ова се најдобрите според изборот на американските експерти.

Најдобри мали автомобили
Марк Бенеке, косопственик на Westland Auto Sales, вели дека неговите омилени мали седани за купување користени се Toyota Corolla, Honda Civic и Mazda 3.

„Моделите Corolla се едни од ретките возила што сме подготвени да ги купиме и препродаваме по ограничувањата во старост и километража за нашиот бизнис модел“, вели Бенеке. „Тоа е затоа што овие возила имаат толку добра евиденција кај нас што припаѓаат во своја категорија. Тие бараат малку одржување, безбедни се, штедат гориво и, пред сè, доверливи се“.

Меѓутоа, ако ја цените формата над функцијата, Бенеке вели дека Civic ги спојува стилот и перформансите. „Honda, исто така, зазеде пристап ориентиран кон удобност и почна да вградува пакети за забава и напредна технологија во своите неодамнешни возила без да го жртвува севкупниот квалитет на градба на Civic моделите“, забележува тој.

Што се однесува до доблестите на Mazda 3, Бенеке вели дека тие се конструирани да траат: „Нивните механички компоненти се висококвалитетни и издржливи. Тие се лесни и евтини за одржување, имаат одлична економичност на горивото, тони простор и имаат повеќе од доволно моќ за да бидат многу удобни за возење“.

Најдобри средни до големи автомобили
Кога станува збор за автомобили со средна големина, Пајл и Бенеке се согласуваат: Honda Accord, Toyota Camry и Mazda 6 се меѓу најдобрите автомобили за купување користени.

Според Бенеке, Accord е одличен автомобил за купување користен бидејќи Honda прави козметички привлечни возила без да ја жртвува сигурноста. „Тие нудат многу простор, одлична економичност на горивото, елегантен и спортски стил и сигурен квалитет“, вели тој.

Бенеке исто така објаснува дека Mazda 6 е одличен автомобил ако барате возило на старо.

„Откривме дека овие се еден од седаните со целосна големина кои нудат најголема вредност. Има цена на возило од американско производство, а истовремено може да се пофали со добро познатата сигурност на странските возила“.

Бенеке го нарекува Camry исклучително доверливо возило кое ја заслужило и одржувало својата репутација низ годините. Тој забележува дека тоа е едно од возилата што се чини дека е најмалку погодено од амортизацијата: „Ова може да остави впечаток дека плаќате повеќе; сепак, ова е само почетниот трошок бидејќи целокупната доверливост, ниските трошоци за одржување и идната препродажна вредност го поништуваат сето тоа и го прават ова многу исплатлива опција.

Најдобри мини комбиња или повеќенаменски возила (MPV)
Ако барате користен миниван, Пајл го препорачува Kia Carnival или Kia Sedona.

„Овие возила брзо амортизираат, така што можете да ги набавите прилично евтино. Имаат добра потрошувачка на гориво и не им требаат често поправки“.

Најдобро теренско возило
Во зависност од локацијата на која кој живеете, купувањето теренско возило може да биде лесно. Бенеке препорачува да купите половен Subaru наместо други брендови.

„Ако живеете во област која има груб терен, секоја линија на Subaru е совршен избор“, вели Бенеке. „Тие имаат долгогодишна репутација за сила и се изградени со висок квалитет. Да не зборуваме за погонот на сите тркала“.

Најдобри мали до средни SUV возила
Ако барате користен компактен SUV, Бенеке ги фали Hyundai Santa Fe и Hyundai Tucson.

„Santa Fe и Hyundai Tucson се покажаа како исклучително сигурни и цврсти возила. Имаат одличен безбедносен рејтинг, нудат многу простор, се лесни и достапни за одржување и обезбедуваат одлична ефикасност на горивото. Со текот на годините, видовме дека овие возила се добри во однос на другите споредливи теренци за нашата клиентела“, изјави тој за Best Life.

Тој исто така вели дека Ford Explorer постигнал голем напредок низ годините.

„Постарите модели на Explorer беа солидна опција, но кога Ford ја прошири во 2011 година, тоа никогаш не стана ново поле за игра“, објаснува Бенеке. „Сега обезбедува теренец кој може да ги задоволи потребите на просечното американско семејство без да согорува тон гориво. Тоа е многу удобен, разноврсен и економичен теренец за користење“.

Најдобрите теренци со целосна големина
Ако барате користен теренец со целосна големина, Бенеке вели дека нема да бидете разочарани од Chevy Tahoe или GMC Yukon.

„Ако ви треба дополнителен простор и трет ред седишта, Тахо или Јукон се вашиот најдобар избор“, вели тој. „Моторите и менувачите на нив се изградени да бараат и да обезбедат доволно моќ за возењето да биде непречено и удобно, дури и со полна кабина. Тие имаат голема вредност за препродажба, оценки за безбедност и се лесни за возење, поради што се оценети толку високо дури и со голема километража. Откривме дека овие теренци се побезбеден избор од повеќето нивни конкуренти“.