Емирати нарачува авиони Боинг во вредност од 52 милијарди долари

34

Авиокомпанијата Емирати нарача 90 авиони Боинг 777Х со вкупна вредност од 52 милијарди долари.
Тоа е најголемата зделка направена на саемот во Дубаи, кој се одржува во Дубаи до петок.

Нарачката вклучува 55 777-9 и 35 777-8, пренесува француската новинска агенција АФП. Во исто време, авиокомпанијата со седиште во Дубаи ја зголеми својата постојна нарачка 787 Dreamliner за пет на 35.

„Тоа е важна инвестиција што ја покажува нашата посветеност на воздухопловната индустрија“, се вели во наредбата на извршниот директор на авиопревозникот Шеик Ахмед бин Саид Ал Мактум.

Одделно, нискобуџетната компанија Флајдубаи нарача 30 Боинг 787-9.