Европските акции во пад

11

Европските акции останаа на негативна територија во петокот, при што еврото се задржа на претходните добивки откако претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард предупреди дека намалувањето на каматните стапки веројатно нема да се случи во „следните неколку квартали“.

Стокс 600 низ целиот регион беше за еден процент понизок во тргувањето во раните попладневни часови, додека францускиот Cac 40 падна за исто толку, пренесува Фајненшл тајмс. Германскиот Dax падна за 0,6 отсто, додека лондонскиот FTSE 100 загуби 1,2 отсто откако податоците покажаа дека економијата на Велика Британија стагнира во третиот квартал.

Еврото порасна за 0,1 отсто во однос на доларот, а акциите почнаа да слабеат пред отворањето, откако претседателот на американската централна банка Џером Пауел изјави во четвртокот дека американската централна банка „нема да се двоуми“ дополнително да ја заостри монетарната политика.

Акциите во Азија-Пацифик паднаа во петокот откако американскиот S&P 500 ја прекина осумдневната победничка серија на позадината на коментарите на Пауел и порастот на приносите на Министерството за финансии. Фјучерсите на Њујоршката берза укажаа на делумен пораст на вредноста на акциите пред отворањето во петок.