Европските берзански индекси генерално растат, цената на златото порасна

18

Европските берзански индекси денеска се главно во пораст, а цената на нафтата е на највисоко ниво во последните речиси три месеци.
Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот падна на 16.911,18 поени, додека лондонски FTSE 100 се искачи на 7.640,53 поени, францускиот CAC 40 на 7.631,00 поени, а московскиот MOEX на 3.175 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс се искачи на 38.109,43 поени пред денешното отворање на пазарот, додека вредноста на индексот Nasdaq падна на 15.455,36 поени, а вредноста на индексот S&P 500 на 4.890,97 поени.

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта се искачи на 78.337 долари, а на нафтата од типот „брент“ на 83.247 долари.

Европските фјучерси на гас се продаваа на отворањето на берзата ТТФ по цена од 28.430 евра за мегават-час.

Цената на златото порасна на 2.032,28 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата падна на 59.482 долари за бушел (бушел е 27.216 кг).

Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08355, што е приближно исто како и во петокот.