Европските берзански индекси нерамномерни, цената на пченицата паѓа

14

Европските берзански индекси денеска се нерамномерни, американските пониски од вчера, додека цените на нафтата и пченицата паѓаат.

Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 17.078,25 поени, францускиот CAC 40 на 7.806,14 поени, додека лондонски FTSE 100 падна на 7.680,74 поени, а московскиот MOEX на 3.180,1 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс падна на 38.563,80 поени, индексот S&P 500 на 4.975,51 поен, а вредноста на технолошкиот индекс Nasdaq на 15.630,78 поени пред отворањето на берзата денеска.

На отворањето на Лондонската стоковна берза, европските фјучерси за гас за холандскиот центар ТТФ се продаваа по цена од 23.950 евра за мегават час.

Цената на златото порасна на 2.028,31 долари за унца, а цената на пченицата падна на 5,8154 долари за бушел.

Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08105, што е приближно исто како и вчера.