Европските берзи го избришаа 4-дневниот раст поради ембаргото за нафта

20

Денес, расположението на европските пазари на капитал е главно негативно. Stoxx 600 го избриша 4-дневниот раст и се спушти од највисокото ниво за еден месец, пишува Bloomberg.

Кај поединечните акции, оние на Deutsche Bank AG паднаа откако канцеларијата на банката во Франкфурт и нејзиниот оддел за управување со средства беа предмет на полициска контрола.

Credit Suisse Group AG падна откако објави дека банката разгледува начини да го зголеми својот капитал.

Unilever Plc порасна кога инвеститорот Нелсон Пелц влезе во Одборот, а акциите во Royal DSM NV исто така скокнаа откако парфемската компанија се согласи да создаде индустриски гигант заедно со Firmenich.

Потрошувачките цени во еврозоната скокнаа за 8,1% во однос на мај.

Повисоките трошоци за храна и енергија продолжуваат да вршат притисок врз светските цени и да вршат притисок врз потрошувачите.

На Волстрит, фјучерсите во САД паѓаат.

Во однос на суровините, Брент се искачи над 120 долари за барел откако ЕУ се согласи делумно да воведе ембарго на нафта кон Русија.

Кај валутите, доларот е стабилен, а фунтата благо поевтини.

На полето на крипто, биткоинот се врати над 31.000 долари откако инвеститорите и стратезите објавија дека дигиталната валута покажува знаци на „туркање од дното“.

Подоцна денеска ќе ги слушнеме вестите од средбата во Белата куќа на претседателот Џо Бајден со гувернерот на ФЕД Џером Пауел во позадина на највисоката инфлација во последните децении и пред податоците за вработеноста во САД, кои ќе бидат објавени оваа недела.