Европските берзи паднаа шести ден по ред

14

Европските берзи утрово паднаа шести ден по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека порастот на цената на нафтата ќе ги попречи напорите на централните банки да ја ограничат инфлацијата и поради забавувањето на глобалниот економски раст.

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции во 9 часот и 30 минути беше во минус за 0,6 отсто, слабеејќи шести ден по ред.

Утринава лондонскиот FTSE индекс се лизна за 0,79 отсто, на 7.378 поени, додека франкфуртски DAX ослабе за 0,51 отсто, на 15.690 поени, а париски CAC 0,75 отсто, на 7.200 поени.

Цените на акциите паднаа и на азиските берзи. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, со исклучок на Јапонија, околу 09:30 часот беше намален за околу 0,5 отсто, слабеејќи втор ден по ред.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,6 отсто, додека цените на акциите во Шангај зајакнаа за 0,2 отсто. Во Хонг Конг, Јужна Кореја и Австралија тие се лизнаа меѓу 0,4 и 0,7 отсто.

Забавен раст на најголемите светски економии
Инвеститорите се воздржани бидејќи сите најнови податоци укажуваат на забавување на растот на најголемите светски економии.

Во вторникот беше објавено дека активноста во услужниот сектор на Кина забележа најслаб раст во последните осум месеци во август поради слабата домашна побарувачка.

Вчера беше објавено и дека производствената активност во Германија, Британија и еврозоната забавува, додека активноста во услужниот сектор е намалена.

„Кинеската економија е послаба од очекуваното. „Властите ги ублажуваат регулативите за да го стимулираат растот, но големото прашање е дали тоа е доволно“, вели Редмонд Вонг, стратег во Saxo Markets.

Тој додава и дека макроекономските податоци од Европа се прилично слаби.

„Веруваме дека сè уште е можна блага рецесија во САД и Европа на крајот на оваа година или почетокот на следната година“, вели Вонг.