Европските берзи пораснаа на крајот на неделата, расте и цената на златото

12

Европските и американските берзански индекси денеска се претежно во пораст, а истовремено е забележан и скок на цената на нафтата и златото. Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:15 часот порасна на 16.971,14 поени, францускиот CAC 40 на 7.618,24 поени, лондонски FTSE 100 на 7.656,51 поени, додека московскиот MOEX падна на 3.225 поени.

На отворањето на берзата ТТФ се продаваа европски фјучерси на гас по цена од 28.450 евра за мегават-час.

Цената на златото порасна на 2.056,67 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата се искачи на 6,0343 долари за бушел (бушел е 27,216 кг).

Вредноста на еврото во однос на доларот изнесуваше 1,08808, што е приближно исто како во четвртокот.