Европските берзи повторно пораснаа

12

На европските берзи утринава цените на акциите благо пораснаа, продолжувајќи ја позитивната серија од минатата недела, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од натамошното олеснување на рестриктивните мерки за коронавирус во Кина. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции порасна за 0,3 отсто во 9:30 часот, откако минатата недела скокна за 3,4 отсто.

Лондонски FTSE индекс утринава зајакна 0,22 отсто, на 7.715 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,26 отсто, на 14.647 поени, а париски CAC за 0,12 отсто, на 6.868 поени.

Цените на акциите пораснаа и на азиските берзи. Индексот на азиско-пацифичките акции на MSCI, без Јапонија, порасна за околу 2 отсто до 9:30 часот и го достигна највисокото ниво во последните пет месеци. Во исто време, цените на акциите во Шангај, Австралија, Хонг Конг и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,6 и 2,6 отсто. Денеска е празник во Јапонија.

Оптимизам поради Кина
На берзите владее добро расположение бидејќи инвеститорите се надеваат на забрзување на растот на кинеската економија, со оглед на тоа што тамошните власти забрзано ги релаксираат рестриктивните мерки за коронавирусот.

Мора да се признае, следните месеци ќе бидат предизвикувачки бидејќи многу болници и крематориуми известуваат дека се под притисок поради големиот број заразени и починати од Ковид, но инвеститорите се надеваат дека штом ќе помине бранот на инфекција, животот и потрошувачката ќе се вратат во нормала. така што тие не реагираат на тековните проблеми.

Дотолку повеќе што кинеската централна банка најави дека ќе обезбеди финансиска поддршка за домашната потрошувачка, клучните инвестициски проекти и пазарот на недвижности.