Европските берзи затворени за велигденските празници, цената на златото на нов максимум

40

Европските берзи и денеска се главно затворени поради велигденските празници во поголемиот дел од западниот свет, додека цената на златото се искачи на ново историски највисоко ниво.
Московската берза е отворена, а индексот MOEX во 9:30 часот порасна на 3.352,54 поени.

Цените на златото ги продолжија своите рекордни највисоки нивоа во понеделникот, поттикнати од очекувањата за намалување на каматните стапки во САД и привлечноста на металот како безбедно засолниште.
Спот златото додаде 1,32% за да се тргува за 2.265,53 долари за унца. Фјучерсите на американското злато се зголемија за повеќе од 2% до 2.286,39 долари за унца.

„Мислам дека ова е навистина возбудливо време за злато“, изјави Џозеф Каватони, пазарен стратег во Светскиот совет за злато, за CNBC во понеделникот. „Она што навистина го придвижува е, мислам, многу пазарни шпекуланти навистина ја добиваат таа доверба и удобност [во] намалувањата на ФЕД“, рече тој.

Набљудувачите на пазарот очекуваат американската централна банка да ги намали стапките во мај или јуни.