Европските индекси во најголем дел се во пад, цената на златото продолжува да расте

12

Во најголем пад денеска се европските и американските берзански индекси, како и цената на нафтата, додека цените на златото го продолжија вчерашниот раст.
Индексот DAX на Франкфуртската берза денеска во 9:10 часот падна на 18.398,15 поени, лондонски FTSE 100 на 7.913,20 поени, францускиот CAC 40 на 8.180,11 поени, додека московскиот MOEX се искачи на 3.292,2 поени.

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта паднала на 80.788 долари, а на нафтата „брент“ на 85.393 долари.

Европските фјучерси на гас се продаваа на отворањето на берзата ТТФ по цена од 27.100 евра за мегават-час.

Цената на златото порасна на 2.180,80 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама), а цената на пченицата падна на 5,4110 долари за бушел (бушел е 27,216 кг).