Европските инвеститори претпазливи, индексите стагнираат

17

На европските берзи утрово се тргува внимателно, а индексите стагнираат по неколкудневниот раст, бидејќи инвеститорите беа загрижени од слабите економски показатели од Кина.

STOXX 600 индексот на водечките европски акции беше речиси непроменет во 9 часот и 30 минути во однос на вчерашниот ден, кога го достигна највисокото ниво во последните девет месеци.

Утринава лондонскиот FTSE индекс загуби 0,16 отсто, на 7.848 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,02 отсто, на 15.130 поени, а париски CAC за 0,10 отсто, на 7.036 поени.

И на азиските берзи цените на акциите паднаа. Индексот на MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше околу 9:30 часот, пад од 0,3 отсто.

Истовремено, индексот Никеи порасна за 1,3 отсто на берзата во Токио, додека цените на акциите во Австралија, Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг паднаа меѓу 0,1 и 0,8 отсто.

По неколкудневен раст, пазарите утрово се под притисок поради слабите макроекономски показатели од Кина.