Филмот „Барби“ заработи 1,03 милијарди долари

36

Речиси три недели откако почна да се прикажува, блокбастерот на сценаристката и режисерка Грета Гервиг заработи неверојатни 1,03 милијарди долари на светските киноблагајни, според официјалните проценки на „Ворнер брос“. Гервиг стана прва жена режисер со филм вреден милијарда долари.

Како една половина од виралниот феномен „Барбенхајмер“, не е за изненадување што „Барби“ добро се покажа. И, стоејќи на свои нозе, неверојатниот успех на куклата воопшто не е неочекуван.

Во филмот во кој Маргот Роби и Рајан Гослинг ги глумат Барби и Кен, легендарната кукла оди во авантура во реалниот свет.

„Јас сум во оваа игра 30 години и феноменот Барби и Барбенхајмер е подеднакво без преседан колку што беше и непредвидлив“, рече Пол Дергарабедјан, медиумски аналитичар во „Комскор“.

Според Дергарабедјан, само 50 филмови во историјата ја достигнале границата од милијарда долари.

Тој додаде дека маркетиншката кампања на филмот беше прво навестување дека „Барби“ ќе биде полн погодок.

„Маркетиншката кампања за ‘Барби’ покрена низа настани што доведоа до тоа зборот ‘Барбенхајмер’ да биде додаден во популарниот лексикон поради неговиот заеднички датум на издавање со „Опенхајмер“ и, тогаш сите знаевме дека ова нешто е посебно и единствено, и дека ќе создаде многу поголем од очекуваниот исход за филмот не само за првиот викенд, туку и за неговото глобално прикажување во кината“.

Светскиот успех на „Барби“ беше поттикнат од силната продажба на благајните на некои од најголемите светски филмски пазари, вклучувајќи ги Велика Британија, Мексико и Австралија. Филмот е на врвот на тие пазари секој викенд откако е отворен.

За неговиот голем успех придонесе и фактот што филмот помина многу добро во Кина, вториот по големина пазар во светот, и покрај тоа што во последните години станува сè поизолиран.

Фото: Facebook