Форбс: Црна Гора е прва меѓу 5-те најдобри џет-сет дестинации за пензионирање 

41

Џет – сет дестинациите за пензионирање се убави, пријатни, безбедни засолништа кои нудат ексклузивни можности за живеење – идеални за остроумните пензионери кои сакаат да уживаат во она што го заработиле, пишува за Форбс, Кетлин Педикорд, која ги следи трендовите на животниот стил и инвестициите ширум светот повеќе од три децении.Најзначајната разлика помеѓу пензионирањето на џет-сетот и „редовното“ пензионирање во странство е тоа што буџетот не е тенок. Џет – сет пензионерите, исто така, ги препознаваат најдобрите можности да добијат повеќе пари за своите пари во странство, без трошоците да бидат проблем. Затоа, тие имаат повеќе опции каде да ја потрошат и трошат пензијата.

„Нивната мотивација за иселување во странство не е само намалување на трошоците за живот. Тие, исто така, сакаат да стекнат нови, уникатни животни искуства и да гледаат работи до кои просечниот човек не доаѓа во текот на својот живот. Тие се нови ставки во нивната серија интересни приказни и потрагата по најдоброто од сè што има да понуди светот“, пишува Педикорд.

За некој што припаѓа на џет-сетот, пензијата во странство не е голем трошок за него. На некои места низ светот, тие можат да прифатат „редовен“ начин на живот во пентхаус што можат да си го дозволат по изненадувачки прифатлива цена.

Во изборот на петте најдобри светски дестинации за пензионирање, на прво место го споменува Бококоторскиот залив и проценува дека за двајца овде неопходен е месечен буџет од 2.900 долари.

„Заливот може да се пофали сопрекрасно крајбрежје опкружено со високи планини, а  Северна Калифорнија е единственото друго место што може да се спореди со неа.

Длабокиот залив на Јадранското Море е залив преполн со шармантна мешавина од средновековни градови и луксузни модерни градби, како и пристаништа за супер јахти. Ултра богатите го третираат овој рај за јахти како своја приватна ривиера.

Се чекаат големи работи за Црна Гора бидејќи се очекува да се приклучи на Европската унија во следните неколку години.

Други атрактивни дестинации се Довил во Нормандија, Франција, потоа Мендоза во Аргентина, Пукет во Тајланд и островите Туркс и Каикос во Атлантскиот Океан, пренесува Банкар.ме.