Германски Rheinmetall ќе отвори фабрика за оклопни возила во Украина

17

Германската компанија за оружје Rheinmetall ќе отвори фабрика за оклопни возила во Украина во следните 12 недели.

Ова го соопшти Армин Пејпергер, извршен директор на Rheinmetall, во интервју за  Си-Ен-Ен.

Најголемиот германски производител на оружје, исто така, ќе ги обучува Украинците за одржување на тенкови и други оклопни возила произведени во фабриката. Фабриката наводно ќе се наоѓа на западот на Украина, пишува SEEbiz.

Компанијата се надева дека ќе произведува околу 400 тенкови годишно во Украина. Покрај тоа, таму е планирано производство и поправка на оклопни транспортери Фукс.

Пејпергер изјави дека објектот може да се заштити од потенцијални руски напади.

„Во моментов има многу фабрики за производство на воена стока во Украина. „Ова е само уште еден и ние можеме да го заштитиме“, рече тој.

Во мај, државната украинска одбранбена групација Укроборопром потпиша договор за стратешко партнерство со Rheinmetall, кој предвидуваше создавање на заедничко вложување.

Според договорот, Укроборонпром и Rheinmetall ќе започнат соработка за техничко одржување и поправка на оклопните возила испратени во Украина.