Големите производители на нафта сакаат да се приклучат на БРИКС

28

Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Алжир, Египет, Бахреин и Иран официјално побараа да се приклучат на групата земји БРИКС во подготовка за нејзиниот годишен самит во Јужна Африка.

Вкупно 19 земји изразија интерес да се приклучат на блокот на пазарите во развој Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, изјави за OilPrice Анил Соклал, амбасадор на Јужна Африка во групата.

Ќе се разговара за проширувањето на БРИКС и модалитетите како тоа ќе се случи… Тринаесет земји официјално побараа да се приклучат, а уште шест неформално. Добиваме апликации за приклучување секој ден“, изјави јужноафрикански функционер за Bloomberg претходно оваа недела.

БРИКС ќе го одржи својот годишен самит во Кејп Таун во текот на првата недела од јуни. Своето присуство го потврдија министрите за надворешни работи на сите пет земји членки.

Претходно овој месец, Блумберг откри дека БРИКС се очекува наскоро да ги надмине Г7 предводени од САД во очекувањата за економски раст.

Според нивната анализа, додека земјите од Г7 и БРИКС подеднакво придонесоа за глобалниот економски раст во 2020 година, перформансите на блокот предводен од Запад неодамна се намалија. Се очекува до 2028 година Г7 да учествува со само 27,8 отсто од глобалната економија, додека БРИКС ќе учествува со 35 отсто.

Оценките доаѓаат само неколку недели откако заменик-претседателот на руската Државна дума Александар Бабаков откри дека БРИКС работи на развој на „нова валута“ што ќе биде претставена на претстојниот самит на организацијата.

Земјите членки на БРИКС сочинуваат над 40 отсто од светското население и околу една четвртина од светскиот БДП.