Горивата поскапуваат од 2,50 до 3,50 денари

15

goriva 123

Цените на горивата од ноќеска поскапуваат од 2,50 до 3,50 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на Еуросупер БС – 95 се зголемува за три денари за литар и ќе изнесува 62 денари. Најголем пораст на цената од 3,50 денари има кај Еуросупер БС – 98, по што новата цена ќе биде 64 денари за литар. Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се зголемува за 2,50 ден/лит и ќе чини 51 денар за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 2,50 ден/лит и ќе чини 39,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 2,174 ден/кг, во однос на цената утврдена согласно Одлуката од 26.01.2015 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 23,456 ден/кг.