GT2 Pro e нова „играчка“ од Mercedes-AMG за тркачката патека

8

Mercedes-AMG GT2 Pro доаѓа со уште поголема моќност и е наменет за љубителите на адреналинот и тркачките патеки

Пред околу 12 месеци Mercedes-AMG го претстави моделот GT2 наменет за љубителите на тркањето, а сега претстави нова, помоќна верзија наречена GT2 Pro. Не-хомологираниот тркачки автомобил е ограничен за приватните денови на тркачките патеки и ги таргетира оние поединци кои можат да си дозволат скапи и ексклузивни „играчки“ кои нудат адреналин и возбуда на патеката.

Новиот Mercedes-AMG GT2 Pro се базира на првата генерација на AMG GT, наместо на новиот модел од 2024 година што беше претставен на почетокот на оваа година. Се напојува од 4.0-литарскиот битурбо V8 на фирмата и произведува 706 КС, исто како и моделот GT2 претставен во 2022 година. Клучната разлика е во тоа што AMG сега има имплементирано функцијата Push2Pass која привремено ја крева моќноста на 749 „коњи“.

Во комбинација со засилениот V8 доаѓа шестстепен секвенцијален тркачки менувач поставен на задната оска во конфигурација на менувачот со изменети брзини. Автомобилот има и цевка за вртежен момент од карбонски влакна и ја испраќа својата моќ исклучиво преку задните тркала. Подобрувања на суспензијата се направени и од минатогодишниот автомобил бидејќи GT2 Pro сега има четиринасочни прилагодливи амортизери наместо тринасочни прилагодливи амортизери.

Од друга страна, Mercedes-AMG ја измени аеродинамиката на автомобилот со нови завршни плочи на задното крило. Исто така, разви нови тркала од 18 инчи за GT2 Pro кои се нудат во две бои и дополнети со стандардна мат сива боја со украсни ленти и логоа.

Ентериер

Направени се и низа промени во внатрешноста на автомобилот. На пример, има нов управувач со дополнителни контроли, клима уред и ексклузивни шевови на седиштата. Сивата мат табла на автомобилот од минатата година, исто така, беше заменета со мат табла од карбонски влакна. Сите купувачи ќе добијат и специјална маска за автомобил, индивидуализирана кацига на Bell и целосен комплет за тркачка облека од Puma, кој вклучува прилагодено тркачко одело, ракавици, долна облека и чевли.

Потенцијалните клиенти ќе треба да потрошат 479.000 евра за автомобилот, 70.000 евра повеќе во однос на GT2. Тие ќе можат да учествуваат во ексклузивната AMG Racing Series која вклучува ексклузивни денови на патеките низ Европа. Mercedes-AMG, исто така, ќе обезбеди сеопфатна поддршка за трки и дополнителни услуги како личен инженер и набавка на резервни делови за дополнителен надомест.

Преземено од Avtoplus.mk