Gucci претстави ексклузивен коктел -Elisir d’Elicriso

25

Гучи го претстави својот коктел наречен Elisir d’Elicriso. Коктелот е достапен во ексклузивниот Gucci Giardano 25, кафе бар во Фиренца, Италија, кој беше отворен претходно оваа година.

Елегантниот пијалок не е само обичен коктел со монограм втиснат на страната на шишето. Наместо тоа, титанот на модната индустрија отиде кај најдобрите од најдобрите – Џорџо Баргијани – да им помогне да го направат својот скапоцен пијалок. Баргијани работи во лондонскиот Connaught Bar, познат како „најдобриот бар во светот“, што го прави добро квалификуван избор за најновата соработка на брендот. Во објавата на Инстаграм за лансирањето на пијалокот, тој опиша како пијалокот црпи инспирација „од аромите на идиличните тоскански градини“ и го доловува „карактеристичното чувство на чудење“ неопходно за Gucci Giardano 25.

Есенцијалното масло Helichrysum е една од клучните состојки на пијалокот.

Баргијани нагласи дека може да се служи како коктел во стилот на мартини, иако овозможува и додавање мраз, шампањ или тоник за да го прилагодите пијалокот по ваш вкус.

Достапно е и за онлајн нарачка преку веб-страницата на Gucci Osteria, иако пратките моментално се достапни само во Италија.