Hyundai е следниот производител кој ја напушта Русија

19

Hyundai планира целосно да ја напушти Русија доколку локалната власт го одобри договорот меѓу јужнокорејскиот производител на автомобили и една казахстанска компанија. Сè уште ништо не е официјално, но корејските медиуми објавија претходно овој месец дека преговорите меѓу Hyundai и казахстанскиот инвеститор сега се во завршна фаза. Сепак, пред нешто да стане официјално, договорот треба да биде одобрен од руските власти.

Hyundai ги прекина своите операции во земјата минатата година, набргу по почетокот на руската инвазија на Украина. Пред околу една година, компанијата соопшти дека разгледува различни опции за своето делување во Русија, но оттогаш ништо не е официјализирано. Во новото соопштение испратено до Reuters, Hyundai рече дека процесот продолжува и досега не е донесена никаква одлука.

„Точно е дека во тек се дискусии за продажбата, но ништо не е решено“, изјави Hyundai за јужнокорејската ТВ мрежа MBC. Hyundai произведува околу 200.000 автомобили годишно во Русија, што претставува приближно 4 отсто од нејзиниот глобален производствен капацитет. Пред војната во Украина, Hyundai исто така беше меѓу првите три продажни марки во Русија заедно со Renault и Kia.

Јужнокорејскиот производител е следната компанија од автомобилскиот сектор што ја напушта Русија. Ford, Mercedes-Benz, Toyota, Renault, Suzuki, Stellantis, Honda и многу други веќе ја напуштија земјата по руските економски санкции и трговски забрани. Неодамна, Volkswagen се најде во ситуација кога мора да се справи со локалниот суд поради наводите на GAZ дека германската фирма го прекршила постоечкиот договор за производство на возила VW во Нижни Новгород.

Renault, пак, продаде 100 отсто од своите акции на Москва Сити, кој ја преименува фабриката на француската марка во Москва во „Московска автомобилска фабрика Москвич“. Од декември минатата година, оживеаниот бренд Moskvich во фабриката произведува верзии на кинескиот производител JAC, иако продажбата не е особено голема, според извештаите.