ИЕА: Пад на побарувачката за дизел и бензин во 2023 година

44

Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) во вторникот прогнозираше пад на побарувачката за дизел и бензин следната година, бидејќи постојано високите цени поттикнаа високи стапки на инфлација и ја оштетија економската активност.

„Високите цени на дизелот ја поттикнуваат инфлацијата, го зголемуваат притисокот врз глобалната економија и светската побарувачка на нафта“, објави ИЕА во својот месечен извештај, пренесува Ројтерс. Дизелот е основно средство за економска активност, кое се користи за напојување на фабрики, загревање домаќинства и возење возила.

Глобалната побарувачка за дизел и бензин се предвидува да падне на 400.000 барели дневно оваа година, од 1,5 милиони барели дневно минатата година. Гледајќи напред следната година, ИЕА предвидува мало намалување, наведувајќи ја понудата на пазарите на дизел што беше тесна во последниве години и глобалните залихи далеку под просекот.

Ембаргото на ЕУ за руската нафта и нафтените деривати во наредните месеци и забраната за поморски услуги се очекува дополнително да ја заострат ситуацијата на пазарот, при што ЕУ треба да најде замена за околу еден милион барели руски дизел, нафта и мазут по ден, соопшти ИЕА.

„Конкуренцијата за дизелот ќе биде жестока, а земјите од ЕУ ќе мора да го увезуваат од САД, Блискиот Исток и Индија. „Зголемениот капацитет на рафинеријата на крајот ќе помогне да се намалат тензиите, но ако цените дотогаш бидат превисоки, понатамошното слабеење на побарувачката може да биде неизбежно со цел да се отстрани нерамнотежата на пазарот“, известува ИЕА, пренесува Фајненшл тајмс.