Извршен директор на Амазон ја напушта компанијата по 23 години

49

Долгогодишниот извршен директор на Амазон, Дејв Кларк, го напушта онлајн гигантот за малопродажба, а оваа одлука ја објави на Твитер во петокот.

Кларк долго време се смета за еден од најмоќните лидери во САД. Тој првпат се приклучи на Амазон во 1999 година и се приклучи на познатиот мистериозен 23-член „С-тим“ на врвните директори на компанијата, пишува Business Insider.

Тој неодамна ја предводеше стратегијата на Амазон против Ковид-19. Развивајќи репутација на солиден, вреден менаџер, Кларк го доби прекарот „снајперист“ поради отпуштање работници од магацините.

Во својата е-пошта до вработените, Кларк напишал дека се приклучил на Амазон по неговите постдипломски студии кога компанијата била „мала“, но „брзо растела“.

„Колку што го сакав ова „возење“, време е да се збогувам со него и да започнеме ново патување. „Веќе некое време разговарам со моето семејство и други блиски луѓе за мојата намера да го напуштам Amazon, но сакав да бидам сигурен во тоа, како и во способноста на тимовите да продолжат со својата успешна работа“, напиша Кларк.

Според неодамнешниот извештај на Амазон до Комисијата за хартии од вредност, оставката на Кларк стапува на сила на 1 јули.

Извршниот директор на Амазон, Ендру Џеси, испрати порака до вработените во компанијата во која се заблагодарува на Дејв за неговите многубројни достигнувања во текот на годините во Амазон, а особено за она што им го испорача на клиентите.