Како Луј Витон успеа да создаде чувство за вредност кај клиентите

63

Денес Луј Витон е производител на луксузна и скапа облека, висококвалитетни рачно изработени патни чанти и скапи модни детали изработени од кожа.

Компанијата е основана во Париз во 1854 година и првично произведувала ковчези (тврди торби) пред да стане позната по патните торби направени по нарачка.

Првите клиенти на оваа компанија, во повеќето случаи, беа членови на тогашната европска аристократија. Во тоа време, ова беше значајна информација која и помогна на компанијата да се позиционира во светот како производител на луксузни стоки, пишува BizLife.

1987 година беше пресвртница за оваа компанија бидејќи во тој момент се спои со компанијата Moët Hennessy, производител на скап коњак и шампањ. На овој начин е создадена најголемата светска компанија за производство на луксузни стоки LVMH.

Начинот на водење бизнис го разликува Луј Витон
Она што го издвојува Луј Витон од останатите луксузни и помалку луксузни брендови, покрај квалитетот за кој сведочат бројни корисници и модни експерти, е и начинот на водење бизнис. Ќе го објасниме преку пластичен пример.

Бренд за брза мода би можел да ни биде пример за споредба. Во продавниците можете да купите чанта по цена од 50 до 100 евра, од кожа и други, не толку издржливи материјали.

Овие „кеси“ се произведуваат во сомнителни услови, шиени од кројачи кои не се доволно платени, од материјали кои и штетат на околината, дистрибуирани во големи количини, па никој од оние што ја поседуваат таа чанта не се чувствува претерано важен.

Од друга страна, начинот на водење бизнис на Луј Витон бара од овој бренд, покрај практичноста, да исполнува и други барања при производство на чанти. Чантата Луј Витон нуди производ со највисок квалитет, од природни материјали кои се посветени прво на дизајнерите, а потоа на оние кои ги шијат и внимателно ги дистрибуираат чантите до местото каде што ќе се продаваат.

Исто така, овој бренд им овозможува на своите клиенти комплетна атмосфера при купувањето, од приказната зад неговото потекло, до помошта од експерти за време на процесот на селекција, до чувството дека сте навистина посебни додека физички седите и одлучувате која чанта да ја изберете со чаша добар шампањ.

Специјални маркетинг тактики
Она што ја издвојува компанијата е една од најуспешните маркетинг тактики за прикажување на ограничена колекција од нејзините производи секоја година.

На пример, во 2004 година беше лансирана чантата Theda, која чинеше 5.500 долари и првично беше достапна само во САД во продавницата LV на Петтата авенија во Њујорк. Неколку недели по лансирањето на овој производ, веќе имаше листа на чекање со месеци однапред.

Слична е ситуацијата и со голем број производи кои ги напуштаат фабриките на овој луксузен бренд.

Познати личности како Џенифер Лопез учествуваат во маркетинг активностите на компанијата, а производството е ограничено на локации во Франција, Шпанија и САД.

Зошто отворањето на секоја нова продавница е предизвик само по себе?
Луј Витон започна со отворање продавници во 1977 година и сега има над 300 продавници ширум светот. Сепак, сите овие продавници се исклучиво во сопственост на компанијата, која нема никакви договори со дистрибутери или франшизи.

Поради сето претходно напишано, отворањето на нова продавница е голем предизвик, како и дека постојат стандарди кои мора да се почитуваат поради долгогодишната традиција.

Секоја продавница треба да има свој впечатлив допир на луксуз, а сепак да го одржува имиџот на брендот.

Продавницата во Токио – комбинација од музеј, театар и продавница
Една од неодамна отворените продавници, лоцирана во Токио, нагласува нов аспект на луксуз. Имено, овде акцентот е ставен на атмосферата која се опишува како комбинација на музеј, театар и продавница.

Се наоѓа во Ропонги, делот од градот каде ноќниот живот е најактивен, а продавницата е дизајнирана соодветно.

Клиентите во оваа продавница влегуваат во пространа атриум каде што можат да ги разгледаат колекциите. Главната атракција на оваа продавница се масивните камени скали опкружени со мрежа од стотици кабли со оптички влакна кои треперат и откриваат низа апстрактни слики. Горниот кат е направен на тема ноќен клуб со неколку тематски делови.

Сепак, надворешноста на зградата е таа што привлекува најголемо внимание. Зградата нема обични прозорци, наместо тоа содржи ѕид висок 12,5 метри и долг 36 метри, направен од 40.000 стаклени цевки.

Архитектите велат дека идејата била да се создаде мистериозна, треперлива надворешност на продавницата која ќе ги намами луѓето да влезат внатре.

Секако, покрај впечатливата атмосфера за која се погрижи, е и субјективното чувство на клиентите кога ќе се најдат во неа – што според многумина е вредноста што овој бренд ја има за клиентите и оние кој би сакал да стане еден.

На чело  најбогатиот човек на светот
Она што дефинитивно сведочи за успехот на овој бренд е тоа што човекот на чело, францускиот бизнисмен Бернар Арно (претседател и извршен директор на модната куќа Луј Витон), од крајот на минатата година е најбогатиот човек на светот. Може да се каже дека овој начин на водење бизнис и водење компанија придонесе за овој резултат.

Арно (73) се најде на врвот на листата на милијардери на Форбс со нето богатство од 191,2 милијарди долари. Најголем дел од неговото богатство доаѓа од конгломератот LVHM, а се проценува на повеќе од 192 милијарди долари, пишува BizLife.

Своето богатство го стекнал во период од четири децении. Прекарот „крал на светскиот луксуз“ го добил поради линиите на модни брендови кои се во негова сопственост.

Луксуз е неговото второ име, а тој се потруди да ја напише сопственоста на брендовите Belvedere, Dom Pérignon, Hennessy, Sephora, Fendi и Dior во својата биографија.