Кина лансира нов државен фонд од 40 милијарди долари за да ја зајакне својата индустрија за чипови

8

Кина е подготвена да лансира нов инвестициски фонд чија цел е да собере околу 40 милијарди долари за нејзиниот полупроводнички сектор, изјавија за Ројтерс два извори запознаени со ова прашање, додека земјата ги засилува напорите да ги достигне САД и другите ривали во сегментот.

Веројатно ќе биде најголемиот од трите фондови лансирани од Инвестицискиот фонд на Кина за интегрирано коло во индустријата, познат и како Голем фонд.

Една од главните области на инвестиции ќе биде опремата за производство на чипови, велат изворите.

Претседателот Си Џинпинг долго време ја нагласи потребата Кина да постигне самодоволност во полупроводниците. Таа потреба стана уште поитна откако Вашингтон воведе низа мерки за контрола на извозот во последниве години, наведувајќи ги стравувањата дека Пекинг би можел да користи напредни чипови за да ги зајакне своите воени способности, според Ројтерс.

Во октомври, САД воведоа сеопфатен пакет санкции што го намалија пристапот на Кина до напредна опрема за производство на чипови, а американските сојузници Јапонија и Холандија презедоа слични чекори.

Фото: Freepik