Кина се откажува од изградба на термоцентрали на јаглен во странство

9

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека Кина нема да изгради нови термоелектрани на јаглен во странство, во неговиот однапред снимен говор пред Генералното собрание на ОН на тема климатски промени.

Кина, исто така, ќе ја зголеми финансиската поддршка за енергетски проекти со ниско ниво на јаглерод во другите земји во развој, рече кинескиот претседател, пренесува Си-Ен-Ен. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ја поздрави најавата на Кина и посветеноста на САД за повеќе финансирање.

„Охрабрен сум од важните објави објавени денеска на Генералното собрание од страна на лидерите на двете најголеми светски економии во врска со нивната посветеност кон климатските активности“, рече Гутереш, кој ја поздрави најавата на американскиот претседател Џо Бајден дека САД значително ќе го зголемат финансирањето за борба против климатските промени.

Кина беше под голем дипломатски притисок да стави крај на финансирањето на бројни рудници за јаглен во светот, објави Ројтерс. Соопштението на Си дојде откако Јужна Кореја и Јапонија ги повлекоа сличните потези претходно оваа година.

Генералниот секретар на Обединетите нации, Гутереш и специјалниот пратеник на САД за климатски промени Џон Кери ја повикаа Кина да ги следи стапките на соседните азиски земји. „Кина ќе ја засили поддршката за земјите во развој да се потпираат на развојот на зелена енергија и нискојаглеродна енергија и нема да градат нови термоцентрали во странство“, додаде Си.