Кинеските паметни телефони освоија повеќе од 70 отсто од рускиот пазар

17

Кинеските паметни телефони доминираа на рускиот пазар во првата половина од оваа година, надминувајќи 70 отсто од вкупната продажба, според водечкиот продавач на електроника за широка потрошувачка M.Video-Eldorado.

За споредба, во истиот период лани тие учествуваа со околу 55 отсто од продажбата.

Откако јужнокорејскиот Samsung и американскиот Apple ја намалија продажбата во Русија поради војната во Украина, најпопуларни телефони на рускиот пазар станаа кинеските Xiaomi и Realme, пренесува SEEbiz.

Целокупната побарувачка за паметни телефони порасна за 17 отсто во споредба со првата половина од минатата година, со речиси 13 милиони продадени уреди.

Русија сега набавува широк спектар на производи во Кина, од електроника до автомобили, бидејќи повеќето западни брендови се повлекоа од пазарот.

„Кинеските брендови продолжуваат систематски да го зајакнуваат своето присуство“, објави во вторникот M.Video-Eldorado, додавајќи дека предводниците на моделите и преклопните паметни телефони од кинеските брендови се особено барани.

Во првите шест месеци од оваа година, кинеските брендови сочинуваат 80 отсто од најпродаваните паметни телефони во Русија, објави водечкиот трговец на мало на електроника за широка потрошувачка.

Кремљ им порача на официјалните лица да престанат да го користат iPhone-от на Apple, велејќи дека западните разузнавачки агенции го компромитираат со инсталирање софтвер за надзор, забележува Ројтерс. Apple ги отфрли тврдењата.