Ко-основачот на Apple хоспитализиран во Мексико Сити

19

Светските медиуми јавуваат дека ко-основачот на Apple, Стив Возниак бил хоспитализиран вчера во Мексико Сити. Според пишувањето, Возниак присуствувал на Светскиот бизнис форум во главниот град на земјата кога ненадејно му се слошило.

Изворот рекол дека Возниак (73) се онесвестила неколку минути, поради што бил пренесен во болница.

Возниак е технолошкиот гениј зад првите компјутери на Apple. Додека тој беше технички инженер зад овие системи, Стив Џобс служеше како визионер и маркетинг експерт.