Кога ќе се спојат градежништвото и накитот: Во Дубаи се гради највисокиот облакодер на светот

79

Градежната фирма Binghatti со седиште во Дубаи се здружи со компанијата за луксузен накит Jacob&Co за да ја изгради она што тие тврдат дека ќе биде највисоката станбена градба во светот, со врв во облик на круна, пишува arabianbusiness.

Засега рекордот го држи њујоршката кула Централ Парк (472,4 метри), додека конечната висина на облакодерот „Burj Binghatti“ сè уште не е прецизирана.

Предвидено е да има повеќе од 100 ката, со имоти со две и три спални соби во областа Бизнис Беј, соопшти градежната фирма.

Концептот „хиперкула“ ќе вклучува бесконечен базен со поглед на хоризонтот на Дубаи, како и внатрешна услуга која ќе нуди приватни готвачи, телохранители, возачи и готвачи.

– Врвовите во форма на дијамант што се на врвот на облакодерот наликуваат на вистинска круна, инспирирана од накит дизајни на Jacob & Co. Ова е врв на луксузниот наратив кој додава дополнителна величественост на хоризонтот на градот – рече Мухамед Бингати.

Асиметричната кула се очекува да биде завршена до 2024 година.