Куба започна да ги извезува своите вакцини против коронавирус во Виетнам

25

Куба објави дека за првпат доставила пратка од својата вакцина за коронавирус  Абдала, во Виетнам.

Кубанските научници развиле три домашни вакцини против Ковид-19 и чекаат да добијат официјална потврда од Светската здравствена организација, објави Ројтерс.

Државната фармацевтска корпорација BioKubaFarma објави информации за извозот на Твитер, откако претходно оваа недела изјави дека произвела доволно вакцини за да ја исполни целта за имунизација на повеќе од 90 проценти од локалното население до средината на ноември.

BioKubaFarma соопшти дека може да произведува 100 милиони дози вакцини Абдала, Соберан 2 и Соберан плус годишно, што неодамна рече дека го намалува ризикот од сериозни болести или смрт за околу 90 проценти. Како што се исполнети целите за снабдување во земјата, вакцините ќе бидат доставени до други земји, вклучувајќи ги Иран и Венецуела.