Луксузните производи се продаваат добро

39

Акциите на најголемиот светски производител на луксузни стоки Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) вчера пораснаа за осум отсто.

Зголемувањето дојде откако компанијата на својата веб-страница објави дека нејзиниот приход за 2023 година е 86,15 милијарди евра, што е над очекувањата на Волстрит.

Според извршниот директор на компанијата Бернард Арно, LVMH повторно забележа значителен раст на приходите и профитот и покрај економските и геополитичките предизвици во изминатата година.

Добриот резултат е резултат на меѓугодишниот раст од 14 отсто во секторот за мода и кожни производи и 11 отсто пораст во секторот парфеми и козметика, додека секторот за вино и алкохолни пијалоци падна за четири отсто во споредба со 2022 година, пренесува CNBC.

„Со доверба влегуваме во 2024 година“, рече Арно и го истакна партнерството на LVMH со Олимписките и Параолимписките игри во Париз, кои се одржуваат оваа година.