Маск очекува автономни автомобили на Tesla „подоцна оваа година“

28

Гигантот за електрични автомобили Тесла планира да лансира целосно автономни возила „подоцна оваа година“, рече извршниот директор Илон Маск, во најновата прогноза на милијардерот за долгоочекуваната пресвртница во автомобилската индустрија.

„Мислам дека сме многу блиску до постигнување целосно самостојно возење без човечки надзор, токму сега Тесла е во таа фаза“, рече Маск преку видео врска на церемонијата на отворањето на конференцијата за вештачка интелигенција во Шангај, пренесе АФП.

„Ова се само предвидувања, но мислам дека ќе постигнеме целосно самостојно возење подоцна оваа година, четврти или петти степен“, додаде милијардерот, мислејќи на двете најнапредни нивоа на технологија за автономно возење.

Претприемачот и сопственик на Твитер призна дека згрешил во претходните предвидувања на овој тајмлајн, но додаде и дека чувствува дека се поблиску до реализација на овој проект.

Кина е најголемиот светски пазар за електрични возила и Tesla во април објави дека ќе изгради втора голема фабрика во Шангај.

Неговото појавување на Светската конференција за вештачка интелигенција во Шангај го означува неговиот последен напор да одржува блиски врски со Кина, по посетата на земјата во мај.

Електричните возила сочинуваат четвртина од продажбата на автомобили во Кина, најголемиот пазар на автомобили во светот, а десетици нови модели од домашни и западни марки беа претставени во април на првиот саем за автомобили во земјата по укинувањето на ограничувањата за Ковид.

Тесла објави пад на заработката во првиот квартал оваа година, при што компанијата презеде серија намалувања на цените наспроти конкуренцијата од другите производители на автомобили.