Маск, Цукерберг и други милијардери побогати за 850 милијарди долари

57
Business man counting dollar banknote - online business concept

500-те најбогати луѓе во светот додадоа 852 милијарди долари на своето богатство во првата половина на 2023 година.

Секој член на индексот на милијардери на Блумберг заработувал во просек по 14 милиони долари дневно во изминатите шест месеци, покажуваат податоците собрани од Блумберг. Ова е најдобрата половина година за милијардерите од втората половина на 2020 година, кога економијата закрепна од кризата со Ковид-19, објави Блумберг Адриа.

Овие добивки се совпаднаа со широкиот собир на берзата бидејќи инвеститорите ги игнорираа ефектите од зголемувањето на каматните стапки на централната банка, тековната војна во Украина и кризата во регионалните банки. S&P 500 порасна за 16 отсто, а Nasdaq 100 скокна за 39 отсто, забележувајќи го најдоброто полугодие досега благодарение на бесот на инвеститорите поради вештачката интелигенција што ја зголеми вредноста на технолошките акции.

Додека Илон Маск и Марк Цукерберг се забавуваат приредувајќи натпревар во кафез, извршниот директор на Tesla се најде на врвот на листата според вредноста на неговото богатство во долари. Маск, најбогатиот човек на светот, го зголеми своето нето богатство за 96,6 милијарди долари во годината до 30-ти јуни, додека извршниот директор на Meta Platforms Inc Цукерберг доби 58,9 милијарди долари.

Најмногу падна богатството на Гаутам Адани во последните шест месеци, со загуба од 60,2 милијарди долари. Адани, претседател на Групацијата Адани, исто така ја објави најголемата еднодневна загуба од кој било милијардер кога загуби околу 20,8 милијарди долари на 27 јануари, откако инвестицискиот фонд Хинденбург Рисрч го обвини неговиот конгломерат за сметководствена измама и манипулација со акции – тврдење што Адани го негира.

Маск исто така стана побогат во јули бидејќи акциите на Tesla пораснаа за 6,9 отсто во Њујорк во понеделникот, додавајќи дополнителни 13 милијарди долари на неговото богатство.