Мега дуел меѓу Nevera и Model S Plaid

76

Rimac Nevera го презеде тронот од Tesla Model S Plaid како најбрз продукциски автомобил на светот, а сега двата модели излегоа на мегдан на четврт милја

Tesla Model S Plaid го држеше рекордот за најбрз продукциски автомобил на светот, се додека не се појави продукциската верзија на електричниот хиперавтомобил на Rimac, моделот Nevera. Двата модели важат за најбрзите автомобили на светот, а сега двата се најдоа рамо до рамо на мегдан за титулата на четврт милја. Nevera и Model S Plaid се соочија во три трки, а резултатите се навистина импресивни и можете да ги погледнете во видеото во прилог.

Преземено од Avtoplus.mk