MG4 XPower е електричен хот хеч со 435 КС

33

Долгоочекуваната варијанта на MG4 EV фокусирана на перформанси со називот XPower е официјално потврдена за пазарот во Обединетото Кралство и доаѓа со електричен погон со двоен мотор и изненадувачка цена. Хот хечот со нулта емисија ќе го направи своето прво јавно деби на Фестивалот на брзина во Гудвуд на 13 јули.

MG4 XPower е верзија со спецификации за Велика Британија на кинеската MG Mulan Triumph Edition која беше претставена во август 2022 година. Надворешните промени во споредба со стандардниот MG4 се ограничени на 18-инчните алуминиумски тркала облечени во гуми Bridgestone Turanza, XPower сопирачки во портокалова боја, полиран допир на облогите и ексклузивна надворешна нијанса на Racing Green. Како и да е, моделот добива значителни механички надградби под кожата, при што MG ветува врвни перформанси.

Погонската група комбинира двојни електрични мотори – 150 kW напред и 170 kW назад – за комбинирана моќност до 435 КС и 600 Nm вртежен момент. Моќта се пренесува на сите четири тркала со помош на системот за контрола на динамички свиоци што комбинира електронски диференцијал за блокирање со векторирање на вртежниот момент. Ова е доволно за да го поттикне „најмоќниот производствен MG досега“ од 0-100 km/h за 3,8 секунди.

Понатаму, MG4 XPower доаѓа со поспортско поставување на шасијата, вклучувајќи 25% поцврста суспензија (рекалибрирана пружина и амортизери плус поцврсти шипки против превртување), поостро управување, сет од диск сопирачки од 345 милиметри и посилно поставување за регенеративно сопирање. Како резултат на тоа, тестот за сопирање од 100-0 km/h е завршен за 33,9 метри.

MG4 XPower е веќе достапен за нарачка во ОК, по цена од 36.495 фунти. Интересно е што ова го прави малку поевтин од почетниот VW ID.3 Pro и покрај тоа што има повеќе од двојно поголема моќност и вистински акредитиви за хот хеч.

Преземено од : Avtoplus.mk