Mini ја покажа иднината на брендот со концептот Aceman

22

Mini Aceman е електричен кросовер кој прикажува како брендот ги замислува своите идни модели, а сериската верзија на овој ЕВ се очекува подоцна

Mini ја покажа својата визија за електричната иднина со Aceman концептот, нов кросовер кој според големината се сместува меѓу Mini Cooper и Mini Countryman. Со храбар дизајн и нова технологија, Mini Aceman концептот го унапредува изгледот на брендот без да се откаже од она што го прави посебен.

„Дизајнерскиот јазик на Mini Aceman го најавува почетокот на новата дизајнерска ера за Mini“, вели Адријан ван Хујдонк, шеф на BMW Group Design. Иако е нов автомобил, тимот се обиде да остане верен на дизајнерските карактеристики кои историски го направија Mini да биде Mini. „Сега се враќаме на овие, но во исто време постојано ги комбинираме со иновативна технологија. Со овој пристап, ние повторно ги развиваме легендарните дизајни на Mini, со сите нивни аналогни јаки страни, за дигиталната иднина“.

Нов дизајн со препознатливи пропорции

Дизајнерскиот тим ја опишува тезата зад дизајнот на Mini Aceman како „Харизматична едноставност“. Со должина од 4,05 метри, ширина 1,99 метри и висок 1,59 метри, тој е само 4 сантиметри подолг од Mini Cooper со четири врати и исто толку повисок од Mini Countryman и е поставен на тркала од 20 инчи.

Неготавата решетка, пак, нема голема функција кога станува збор за ладењето, што е и очекувано со оглед на тоа дека е ЕВ, но ќе помогне во осветлувањето, бидејќи нејзиниот октагонален периметар е осветлен и светлосната низа внатре во неа може да прикажува различни дизајни. Од друга страна, фаровите повеќе не се тркалезни, но задните светла сè уште го прикажуваат мотивот Union Jack кој долго ја дефинираше марката.

Надворешноста на концептот нема хромирани детали за да биде што е можно поеколошка. Наместо тоа, визуелната интрига доаѓа од British Racing Green покривот, кој е во контраст со Icy Sunglow Green бојата на каросеријата. Долниот раб на каросеријата е исто така финиширан во темно зелена боја, додека акцентите се обоени сино и розово-портокалово, за да се нагласи светлиот, харизматичен карактер на возилото.

Еколошки ентериер

Како и со надворешноста, Mini се обиде да заземе еколошки пристап и внатре и одлучи да не користи никаква кожа. Наместо тоа, користи комбинација од одржливи текстили, како кадифен велур, пепито дезен и слично, за да и даде на внатрешноста текстурална длабочина и визуелна привлечност.

„Во внатрешноста на Mini Aceman, се концентриравме на поедноставен изглед во комбинација со премиум материјали и добредојдени бои“, рече Оливер Хајлмер, шеф на Mini Design. „Дигитализацијата ни овозможува да се задоволиме со малку оперативни елементи и во исто време да го максимизираме искуството на начин што е карактеристичен за Mini.

Нова технологија за ерата на електрична енергија

Технолошката карактеристика на новиот Mini Concept Aceman е кружниот OLED екран. Како прво за брендот, тој ќе се заснова на најновата генерација на оперативниот систем MINI, кој е изграден на софтверскиот пласт на Android Project со отворен код. Контролната табла околу екранот, пак, е рамна и е наменета да изгледа како лента за звук. Тоа е и естетско и функционално, бидејќи екранот на централниот дисплеј може да се прошири за да се проектира на целата површина. Корисничкиот интерфејс, конечно, е дизајниран да го искористи овој капацитет и да биде приспособлив.

„Овој концепт автомобил отсликува како Mini се реосмислува за својата целосно електрична иднина и за што се залага марката: електрифицирано чувство за картинг, извонредно дигитално искуство и силен фокус на минимален еколошки отпечаток“, вели Стефани Вурст, раководител. на Мини.

Се очекува на улиците да излезе продукциска верзија на Mini Aceman. Сепак, пред тоа да се случи, концептот ќе го има своето деби во живо на Gamescon 2022 во Келн, Германија.

Преземено од Avtoplus.mk