Mitsubishi најави шест нови модели за 2023

13

Јапонскиот производител Mitsubishi објави дека ќе лансира шест нови модели во текот на оваа година како дел од планот Challenge 2024

Уште во март, Mitsubishi го претстави својот амбициозен план „Challenge 2025“. Сега, компанијата откри дека во првата фаза од тој план ќе бидат откриени шест нови возила во 2023 година. Како дел од своето финансиско известување за 2022 година, јапонскиот производител го најави она што го подготвува за 2023 година. И тоа ќе биде голема година за Mitsubishi, кој планира да претстави вкупно шест нови возила во следните девет месеци.

Во слајдот насловен „Нови модели ќе бидат претставени во 2023 година“, Mitsubishi прикажува рендери на три нови откриени возила, еден делумно камуфлиран пикап и два целосно покриени модели. Меѓу откриените модели се новата Delica, ASX (кој се базира на истата платформа како и Renault Captur) и нов „мал SUV“ со елабориран потпис на LED предните светла и камери наместо странични ретровизори.

Во меѓувреме, камуфлираниот пикап е јасно означен како Triton, а откривањето ќе го означи почетокот на шестата генерација на популарниот пикап. Претходните извештаи укажуваат дека овој модел ќе биде придвижуван од мотор со внатрешно согорување и ќе добие возбудлив нов дизајн. Високиот довод на воздух за пробивање на потоци и бојата на RalliArt служат само за потврда на тие извештаи. Се очекува пикапот да биде базиран на истата платформа како и Nissan Navara.

Само дел од плановите за иднината

Под обвивките ги имаме „XPander HEV“ и „Colt“. Познато име за марката, следната генерација на Colt се чини дека исто така добива детално LED осветлување во форма на крила на пеперутка и ќе се базира на Renault Clio. Новиот дизајн ќе го одразува ажурирањето што францускиот супермини го доби минатиот месец. Mitsubishi претходно најави дека ќе го претстави новиот Colt на 8 јуни.

Конечно, страницата открива дека XPander, спој помеѓу миниван и SUV, ќе добие хибриден погон оваа година. Фактот дека е под обвивката би сугерирал дека дизајнот на моделот ќе биде ажуриран, но потписот на фаровите се чини дека одговара на актуелниот модел.

Дел од поголемиот план за производи „Challenge 2025“, овие возила се само првиот бран во стратегијата според која Mitsubishi ќе претстави 16 нови модели до 2025 година. Со цел да го поддржи планот, производителот на автомобили го зголемува својот буџет за истражување и развој за 30 проценти. Почнувајќи од 2026 година, 70 отсто од инвестицијата ќе оди за електрифицирани возила.

Преземено од Avtoplus.mk