На Волстрит нови рекорди на почетокот на неделата: „Ова е затишје пред бура“

25

На Волстрит цените на акциите пораснаа, при што индексот S&P 500 достигна ново рекордно високо ниво, додека инвеститорите ги очекуваа пораките од американската централна банка и деловните резултати од голем број големи технолошки компании.

Dow Jones зајакна 0,59 отсто, на 38.333 поени, додека S&P 500 порасна за 0,76 отсто, на 4.927 поени, а индексот Nasdaq порасна за 1,12 отсто, на 15.628 поени.

Новиот рекорд за индексот S&P 500 е благодарение на позиционирањето на инвеститорите пред серијата вести кои би можеле значително да влијаат на насоката на пазарот.

Оваа недела се одржува првата седница на овогодинешните лидери на американската централна банка. Не се очекуваат промени во монетарната политика, но пораките на ФЕД би можеле значително да влијаат на очекувањата за каматните стапки.

Во поново време се очекуваше дека ФЕД ќе почне со намалување на каматните стапки во март, но по најновите податоци за инфлацијата, економскиот раст и изјавите на неколку лидери на ФЕД, пореално е да се очекува намалување на каматните стапки во мај.

Насоката на пазарот би можела да биде значително под влијание на деловните резултати на најголемите технолошки компании. Цените на акциите во технолошкиот сектор силно пораснаа минатата година, благодарение на еуфоријата поттикната од вестите за развојот на вештачката интелигенција (ВИ).

Се чекаат квартални резултати
Во наредните денови кварталните резултати ќе ги објават Alphabet, Microsoft, Apple, Amazon.com, Meta Platforms…

Од компаниите од составот на индексот S&P 500, кои досега објавуваа извештаи, околу 80 отсто од нив оствариле поголема заработка од очекуваната.

„Ова е затишје пред бура бидејќи ќе има многу важни вести оваа недела, од состанокот на ФЕД до заработката на компаниите, економските показатели и геополитичките несигурности. И со цените на акциите на рекордно ниво, секое разочарување може да предизвика големи промени на пазарот“, вели Рајан Детрик, стратег во Carson Group.

И на европските берзи вчера претпазливо се тргуваше. Лондонскиот FTSE индекс ослабе за 0,03 отсто, на 7.632 поени, додека франкфуртски DAX се лизна за 0,12 отсто, на 16.941 поен. Парискиот CAC зајакна, пак, за 0,09 отсто, на 7.640 поени.