Нафтата поскапе

16

– Цените на нафтата денеска пораснаа. Нафтата расте поради очекувањата за пониско производство од групата ОПЕК +, нападите врз руските рафинерии и охрабрувачките податоци за кинескиот производствен сектор, јавуваат странските новински агенции.
Суровата нафта „West Texas Intermediate“ за испорака во мај се достигна на 83,49 долари за барел непосредно пред 9 часот по средноевропско време, што е за 28 центи повеќе од петокот. Северноморската нафта брент за испорака во јуни поскапе за 23 центи на 87,29 долари, покажуваат податоците на Oilprice.

Денешниот обем на тргување се очекува да биде помал бидејќи многу пазари се затворени за празникот Велигден.

Цените на нафтата придонесоа за растот во последните денови, што следеше по најавата за намалување на производството од страна на групата производители на нафта ОПЕК +. Украинските напади со беспилотни летала врз руските рафинерии се очекува да го намалат рускиот извоз на енергија; поради штетите производствениот капацитет на тие рафинерии е намален за околу еден милион барели дневно, пренесува Ројтерс.