Нафтениот пазар не е импресиониран од одлуката на ОПЕК + за зголеменото производство

39

Цените на нафтата повторно пораснаа во вторник наутро по благиот пад од претходниот ден, трговците ја оценуваат состојбата со понудата и побарувачката на светскиот пазар на гориво. Нафтениот пазар не реагираше на одлуката на ОПЕК + да го зголеми производството повеќе од планираното.

Утрово, августовските фјучерси на Брент на лондонската берза ICE Futures поскапеа за 0,50 долари во однос на цената од крајот на претходната сесија – до 120,01 долари за барел. Како резултат на тргувањето во понеделникот, овие договори паднаа за 0,21 $ (0,2%) до 119,51 $ за барел.

Цената на јулските фјучерси за американскиот стандард WTI во електронската трговија на Њујоршката берза (NYMEX) во исто време изнесуваше 118,94 долари за барел, што е за 0,44 долари повеќе од конечната вредност од претходната сесија. Ден претходно цената на овие договори падна за 0,37 долари (0,3%) на 118,50 долари за барел.

Во меѓувреме, министрите на ОПЕК + минатата недела одлучија да ги зголемат квотите за производство на нафта во јули и август за 648.000 барели дневно наместо претходно планираното зголемување од 432.000 барели дневно.

Реакцијата на цените по последниот состанок на ОПЕК + сугерира дека учесниците на пазарот не се импресионирани од оваа одлука. Групацијата не може да ги исполни своите производствени цели со месеци и тоа веројатно нема да се промени по зголемувањето на овие цели“, рече аналитичарот на „ИНГ“ Ворен Патерсон.