Најголемите инвестициски фирми во светот во 2024 година

23

Ова се златни времиња за најголемите светски фирми за преземање и управување со средства. Сега кога Федералните резерви сигнализираат дека намалувањето на каматните стапки може да потрае подолго од претходно предвиденото, инвеститорите продолжија да се влеваат во инвестиции на приватниот пазар, тргувајќи ја ликвидноста за потенцијално повисоки приноси. Традиционалниот бизнис со приватен капитал останува силен – но тој еволуираше многу подалеку од оригиналниот модел на преземање со потпора од 80-тите и 90-тите.

Покрај приватниот капитал, недвижниот имот е исто така огромен бизнис за многу од овие фирми. Портфолиото на комерцијални недвижности на Блекстоун од 337 милијарди долари е неспоредливо, со 12.000 имоти со површина од 1,1 милијарди квадратни метри на глобално ниво. Приватниот кредит, исто така, стана просперитетен бизнис за овие гигантски инвестициски фирми, вклучувајќи го и специјалистот Арес Менаџмент, главно благодарение на повисоките каматни стапки.

Според високиот аналитичар на Морнингстар, Грегори Ворен, прибирањето финансиски средства од приватниот капитал е на пат да ја надмине минатата година, а алтернативните менаџери на средства сè уште седат на значителни количини сув прашок. „Инвеститорите понекогаш [ја игнорираат] историската супериорност на алтернативните средства во однос на традиционалните заеднички фондови и ЕТФ“, вели тој.

Неколку од најголемите алтернативни инвестициски менаџери, вклучувајќи ги Apollo, KKR и Blackstone, забележаа големи придобивки во рангирањето од 2023 година, а вкупно над десетина фирми се најдоа на овогодинешниот Forbes Global 2000, кој ги рангира 2.000 најголеми јавни компании во светот. Пред десет години, имаше само две такви фирми на Форбс Глобал 2000, кој користи композитна оценка што ги зема предвид приходите, профитот, средствата и пазарната вредност.

„Сметаме дека повеќе инвеститори во капитал ги гледаат алтернативните фирми како сигурни, неповрзани инвестиции наспроти пасивни индекси или активни заеднички фондови, особено кога глобалните јавни акции стануваат помали“, вели Кенет Леон, директор за истражување на капиталот во CFRA. „Ние веруваме дека распределбата на приватното богатство на алтернативните фондови може да порасне од помалку од 5% на можеби 10%, бидејќи ова е неискористен пазар.

Њујоршката компанија Аполо Глобал Менаџмент го зазеде првото место оваа година, скокајќи за 650 места на рангирањето на 127-то место во целина на листата. Основана во 1990 година од милијардери инвеститори Марк Роуан, Леон Блек, Џош Харис и Тони Реслер, Аполо излезе на берзата во 2011 година. Фирмата за управување со средства имаше силна година, со 34,7 милијарди долари приход во последните дванаесет месеци – втора највисока во групата. Во изминатите дванаесет месеци, фирмата го лансираше својот десетти водечки приватен капитал (со собирање околу 20 милијарди долари) и заврши неколку големи зделки, како што е купувањето на сопственикот на Wagamama со седиште во Лондон, The Restaurant Group за 623 милиони долари. Аполо, исто така, забележа втор најголем профит (5,4 милијарди долари) и има една од највисоките пазарни вредности (89,5 милијарди долари). Нивните акции скокнаа за 66% од минатата година, во споредба со добивката од 27% за референтниот индекс S&P 500.

Речиси втора беше глобалната инвестициска фирма KKR, која скокна за речиси 700 места на бр. 175 оваа година. Со третата највисока пазарна вредност на групацијата од 92,8 милијарди долари, KKR забележа приход од 22,7 милијарди долари и скоро 4,1 милијарди долари профит во изминатите дванаесет месеци. Аналитичарите од Волcтрит се со огромно надополнување на акциите на KKR, кои бележат пораст во изминатата година, скокајќи за 99% и далеку надминувајќи ги своите врсници. Средствата на фирмата и приходите засновани на надоместоци продолжија да растат со брзо темпо во последниве месеци, додека KKR продолжи да склучува паметни зделки, како што е купувањето на преостанатите 37% од осигурителот на живот Global Atlantic (на почетокот купи 61,5% удел во октомври 2020 година) на почетокот на оваа година.

BlackRock, оваа година се најде на 209-то место на листата, што е само шест места повисоко од минатата година. Актуелниот претседател и извршен директор Лери Финк го основа BlackRock со уште седум партнери во 1988 година, првично како дел од The ​​Blackstone Group, но беше отфрлен во 1994 година и излезе на берза пет години подоцна. Компанијата имаше најголем профит од кој било инвестициски менаџер во оваа групација, 5,9 милијарди долари, додека BlackRock исто така има втора најголема пазарна вредност: 120,7 милијарди долари. Во јануари, BlackRock потроши 12,5 милијарди долари за стекнување на Global Infrastructure Partners, најголемиот независен менаџер на инфраструктура. BlackRock постојано објавува силна квартална заработка од минатата година, но акциите на нејзините акции заостануваат на пазарот, зголемувајќи се само за 15% во последните дванаесет месеци. Заедно со Citadel Securities и повеќе од дваесетина други инвеститори, BlackRock го поддржува создавањето на нова Тексас берза за да се натпреварува со Њујоршката берза и Nasdaq.

На четвртото највисоко место на листата за 2024 година – и највисоко рангирана фирма за управување со алтернативни инвестиции минатата година – е Brookfield Corporation, која падна за 63 места на бр. 213. Со седиште во Торонто, фирмата имаше најголем приход за дванаесет месеци од која било алтернативна инвестициска фирма, од 101,9 милијарди долари. Брукфилд е глобален специјалист за инфраструктура и најголем инвеститор за чиста енергија на приватните пазари. Фирмата ја искористи зголемената побарувачка за енергија од ветер и сончева енергија со собирање милијарди долари за најновите приватни фондови фокусирани на работи како енергетската транзиција. Нејзините акции пораснаа за 32% во изминатата година, малку надминувајќи го референтниот индекс во тој период.

На петтото место меѓу најголемите алтернативни менаџери за инвестиции на Глобал 2000 на број 495 е Blackstone, кој скокна за 153 места. Сега најголемата компанија за приватен капитал во светот, таа е основана во 1985 година од милијардерот Питер Петерсон (почина во 2018 година) и Стивен Шварцман, кој е актуелен извршен директор и претседател. Блекстоун имаше извонредна година: откако надмина 1 трилион американски долари во средства под управување минатиот јули, во септември таа стана првата компанија за управување со алтернативни инвестиции што беше додадена на S&P 500. Меѓу фирмите на Форбс Глобал 2000 година, Блекстоун може да се пофали со највисок пазар вредност од 151,9 милијарди долари.

Друга истакната фирма е Ares Management, основана во 1997 година од Антони Реслер и Мајкл Арогети. Фирмата за приватен капитал скокна за 370 места на рангирањето на Глобал 2000 оваа година, доаѓајќи на број 1.342. Како и многу други нејзини колеги, таа значително профитираше од бумот на приватниот кредит, на кој отпаѓа најголемиот дел од над 400 милијарди долари во средства под управување. Акциите на менаџерот за алтернативни инвестиции скокнаа за 53% во последните дванаесет месеци.

Групацијата Карлајл, сепак, падна за 216 места во рангирањето од минатата година, на 1.756 место на вкупната листа. Иако акциите скокнаа за 41% од пред дванаесет месеци, фирмата имаше најмал профит од кој било алтернативен инвестициски менаџер во групата, губејќи приближно 643 милиони долари. Лидерството беше голем проблем за Carlyle Group. Првично, ко-основачите на милијардери Дејвид Рубенштајн, Даниел Д’Аниело и Вилијам Конвеј ја пренесоа палката на поранешните ко-извршни директори Кевсонг Ли и Глен Јангкин во 2018 година. Јангкин, сега гувернер на Вирџинија, го напушти Карлајл во 2020 година. Кјусонг Ли поднесе оставка во август 2022 година по спор со договорот. Најновиот извршен директор на Carlyle, Харви Шварц, бара начини да ги намали трошоците и да го заобиколи разочарувачкото собирање средства.