Најголемите светски компании сo масовни отпуштања, освен една: Како Apple играше мудро и ги надмина ривалите?

119

Зошто технолошките компании отпуштаат толку многу луѓе? Се чини дека тоа е горливото прашање овие денови, бидејќи светот се соочува со продолжена инфлација на која не му се гледа крајот.

Минатата година без работа останаа речиси 100.000 луѓе, а „ударите“ сè уште доаѓаат.

Во последните месеци, технолошките компании отпуштија илјадници вработени: почнувајќи од Мета и Твитер, преку Амазон, Мајкрософт, Гугл. Еден од најжестоките „скандали“ се случи токму во империјата на Марк Цукерберг, кога дури 11.000 работници останаа без работа во еден ден.

Во исто време, сè се случува во истиот, краток период.  Twitter изгуби речиси 80% од својата работна сила.

Најголемите гиганти решија да ги намалат буџетите и трошоците, а вработените се „први на удар“. И тоа, доста често не се бира патот. Така, на пример, Microsoft прво организираше забава за вработените, а веднаш потоа најави отпуштања.

Како што објави Блумберг пред неколку дена, „Мајкрософт“ објави прекин на уште 10.000 работни места, а за тоа се подготвува и „Амазон“.

Зошто кратењата се случуваат сега?

Неколку компании ги обвинија „оптимистичките“ проекции за овој феномен, додека други рекоа дека третирањето на навиките на ниво на пандемија како „постојано забрзување“ (случајот на Мета) ги доведе во заблуда. Но, враќањето кон поразумен раст може да се покаже како тежок предизвик.

Единствениот исклучок?

Додека отпуштањата силно погодија голем број технолошки фирми, се чини дека еден гигант успева да „остане на површина“, а тоа е Apple.

Најголемата светска компанија досега успеваше да избегне кратење на работни места, но ниту Apple не е имун на деловните предизвици кои ги погодија другите технолошки гиганти. Пред сè, треба да се потсети на нејзината зависност од Кина, каде што се наоѓа најголемата фабрика на компанијата.

Како што пишува WSJ, се очекува Apple да го пријави својот прв квартален пад на продажбата за повеќе од три години следниот месец. Компанијата исто така го забави вработувањето во некои области, но производителот на iPhone сигурно се позиционираше подобро од многу негови ривали досега, делумно поради тоа што вработуваше со многу побавно темпо.

Сепак, во 2023 година, Apple има тенденција да биде „млак“ напред, со ограничени бенефиции за вработените и бизниси фокусирани на хардверски производи и продажба, кои досега во голема мера го избегнаа економскиот пад.

Портпаролот на Apple одби да ја коментира ситуацијата.

Од крајот на фискалната година во септември 2019 година до септември 2022 година, работната сила на Apple порасна за околу 20% на приближно 164.000 вработени со полно работно време.

Во меѓувреме, околу истиот временски период, бројот на вработени на Амазон се удвои, Мајкрософт порасна за 53%, Алфабет (Гугл) го зголеми својот персонал за 57%, а сопственикот на Фејсбук Мета ја зголеми својата работна сила за 94%.

Apple има приближно 65.000 вработени во малопродажба кои работат во повеќе од 500 продавници и тие сочинуваат приближно 40% од вкупната работна сила на компанијата.

Последниот голем круг отпуштања во Apple се случи во далечната 1997 година, кога ко-основачот Стив Џобс се врати во компанијата, која потоа ги намали трошоците со помош на „методот на отпуштања“ на дури 4.100 вработени.