Почетна Човечки ресурси

Човечки ресурси

Во 2024 година се очекуваат масовни отпуштања, а според новото истражување, тие би можеле да погодат речиси половина од светските компании. Тоа се најновите информации од истражувањето на Resume Builder, врз основа на одговорите од повеќе од 900 компании овој месец. Resume Builder е професионална платформа која им овозможува на...
Во моментов, на повеќе од три четвртини од компаниите во Европската унија им е тешко да најдат работници кои ги имаат потребните вештини за одредена работа, додека само 37 отсто од возрасните посетуваат редовни обуки. Според Индексот за дигитална економија и општество, четири од десет возрасни и секој трет човек...
Мнозинство работници и менаџери, 71 отсто, веруваат дека доцните попладневни часови е најлошото време за работа и дека продуктивноста најмногу паѓа помеѓу 15 и 18 часот, според истражувањето на Слек (Slack), филијала на калифорниската компанија Сејлсфорс. Тоа истражување е спроведено во соработка со агенцијата Квалтрикс (Qualtricks) на повеќе од 10.000...
Автомобилската компанија Фолксваген соопшти дека ќе ја намали својата работна сила во наредните години бидејќи се обидува да ја зголеми профитабилноста и да ја рестартира првично не толку успешната транзиција кон електрични автомобили. „Во текот на следните години, ќе мораме да ја намалиме нашата работна сила на општествено одговорен начин“,...
Уделот на луѓе кои работат со скратено работно време во Германија сега е повисок од кога било откако  водат статистика, објави во вторникот Институтот за истражување на пазарот на труд и занимања (ИАБ). Според последниот квартален извештај на ИАБ, стапката на вработеност со скратено работно време се зголеми на 39,2...
Германскиот автомобилски гигант следната година планира да направи огромни заштеди, што меѓу другото ќе се постигне и со кратење на работните места. Ова го соопшти извршниот директор на групацијата Volkswagen, Оливер Блум. „Веќе следната година, Volkswagen планира да постигне перформанси над 10 милијарди евра за групацијата преку програмите за ефект...
На дел од вработените во американската компанија не им се допадна тоа што по големите отпуштања објавија дека се отворени за вработување луѓе од OpenAI. Оваа година беше доста стресна за вработените во Мајкрософт. Технолошкиот гигант се приклучи на бројни други компании кои најавија масовни отпуштања, па на почетокот на...
Во светот до 2030 година ќе има 150 милиони работници на возраст од 50 или повеќе години, што е речиси половина од вкупното население на Соединетите држави. Јапонија е една од земјите што го има проблемот со високата возраст на работниците. Се проценува дека до 2030 година 40 отсто од работниците...
Германскиот министер за финансии Кристијан Линднер не е за воведување на четиридневна работна недела, сметајќи дека тоа е пречка за просперитет. Исто така, се чини дека на германските работници не им е баш омилена четиридневната работна недела. Линднер е меѓу оние кои веруваат дека напорната работа е клучот за економскиот...
Ситигруп наскоро ќе започне со отпуштања во корпоративната ремонт на извршната директорка Џејн Фрејзер, дознава CNBC. Оние кои се засегнати ќе вклучуваат раководители на кабинет, директори и некои вработени од пониско ниво, велат луѓето. Кратењата ќе бидат проширени на повеќе помлади кадри до февруари, додаваат тие. Потегот следи по временската рамка...
Медиумите и забавата се индустриите во кои Генерација Z сака да работи пред технологијата, здравството и образованието, според новиот извештај на Samsung и Morning Consult. Истражувањето на повеќе од 1.000 Американци, на возраст од 16 до 25 години, покажа дека Генерација Z ги цени флексибилните, креативни работни места и кариери...
Apple се согласи да плати 25 милиони долари за да ги подмири барањата на американското Министерство за правда дека незаконски ги фаворизирала работниците имигранти пред американските граѓани и сопствениците на зелени карти за одредени работни места. Министерството за правда откри дека Apple го прекршил федералниот закон кој забранува дискриминација врз...
Големата оставка беше актуелна тема некое време бидејќи работниците масовно ги напуштаа своите работни места. Тогаш стана прашањето што можат да направат работодавците за да се осигураат дека останатите вработени се чувствуваат ценети и ангажирани. Сега „големата оставка“ е недвосмислено завршена, дури и според професорот кој го измисли терминот. Таа...
Најголемиот европски производител на автомобили, концернот Фолксваген, нема да вработува нови работници до понатамошно известување. Тоа е дел од планот за штедење кој раководството е принудено да го следи поради ниските плати. Како дел од програмата за штедење, која треба да заштеди на Volkswagen групацијата од Волфсбург милијарди евра, ангажирањето...
Кинескиот производител на електрични возила (EV) Nio планира да отпушти 10 отсто од својата работна сила во ноември поради „жестока конкуренција“, изјави  извршниот директор Вилијам Ли. „Во следните две години се соочуваме со жестока конкуренција за време на трансформацијата на автомобилската индустрија во средина полна со несигурност“, рече Ли во...
Иако повеќето луѓе се вратија во канцеларијата по пандемијата на коронавирус, желбата да се работи од далечина и под свои услови е сè уште силна. Толку силно што многумина, се чини, попрво би ја одбрале флексибилноста да работат од дома отколку повисока плата. И покрај инфлацијата и зголемените трошоци за...
Невработеноста во Шпанија благо порасна на 11,84 отсто во третиот квартал, од 11,60 отсто во вториот квартал, објави денеска шпанскиот Национален институт за статистика (INE). Како што е наведено на веб-страницата на оваа организација, бројот на невработени квартално се зголемил за 92.700 лица на 2.855.200. Во истиот период зголемен е и...
Професиите кои придонесуваат за одржлив свет и независност од фосилните горива ќе дојдат до израз, најавија од Стопанската комора на Виена. Во наредните години ќе бидат потребни сè повеќе техничари  за електроника, градежни механичари и шпедитери, пишува Klixba. Зелените работни места се однесуваат на професии кои помагаат да се ублажат...
Google отпушти „мал број“ работници во својот оддел Google News, со што стана најновиот технолошки гигант кој ја намали својата работна сила. Отпуштањата на компанијата погодија десетици вработени, според CNBC, кој прв ја објави веста. Тоа беше втор пат во два месеци Google да го намали бројот на вработени. Во јануари...
Работодавците на западните пазари нудат подобри и подобри услови за работа, но и такви кои ја надминуваат сферата на работа, како што се сурфање по бранови или носење миленичиња на работа. Поради недостиг на работна сила, компаниите во последните неколку години почнаа да нудат значително подобри услови за работа од...
Повеќе од 1.000 вработени во фабриката на американскиот производител на електрични автомобили Тесла во Германија побараа подобри услови за работа преку синдикална акција. Кратките производни циклуси, недоволниот персонал и прекумерните производствени цели се сметаат за тежок товар, соопшти синдикатот IG Metall. Вработените во фабриката на Tesla во Грунхајде во близина...
Во „гига-фабриката“ на автомобилската компанија „Тесла“ во Гринхајде во близина на Берлин, во периодот од јуни до ноември 2022 година е забележан невообичаено голем број на повреди на работа, меѓу кои и многу тешки, објави неделникот „Штерн“. Стерн, повикувајќи се на извори во надлежните канцеларии и спасувачки служби, откри дека...
Работниците сега се понесреќни отколку што беа во екот на пандемијата, според новото истражување на BambooHR, кое покажа дека задоволството од работата постојано се намалува од 2020 година, со остар пад оваа година. Софтверската платформа за човечки ресурси анализирала податоци од речиси 60.000 вработени во повеќе од 1.600 компании ширум...
Мета планира да отпушти вработени во одделот Reality Labs, кој се фокусира на дизајнот и работењето на Metaverse. Вработените беа известени за отпуштањата во објава на внатрешниот форум за дискусија на Мета на Workplace во вторникот, објави Ројтерс. Во објавата се вели дека ќе бидат известени за нивниот статус во компанијата...