Неизвесна трговија на азиски пазари, Волстрит порасна по пораките на Пауел

17

Азиско-пацифичките пазари беа измешани во средата бидејќи претседателот на Федералните резерви Џером Пауел синоќа призна дека инфлацијата паѓа – знак дека централната банка наскоро може да го паузира зголемувањето на каматните стапки.
Во меѓувреме, американските фјучерси беа измешани по обраќањето на претседателот Џо Бајден за состојбата на Унијата.

Nikkei 225 падна за 0,29% на 27.606,46, повлечен од акциите на Sharp, Nintendo и Softbank по објавувањето на разочарувачки резултати. Топикс, сепак, затвори малку повисоко на 1.983,97.

Во Јужна Кореја, Kospi порасна за 1,3% за да го затвори на 2.483,64, водечки добитник во регионот, а Kosdaq порасна за 0,93% за да го заврши денот на 779,98. S&P/ASX 200 порасна за 0,35% на 7.530,1.

Индексот Ханг Сенг во Хонг Конг падна за 0,15% во последните часови од тргувањето, додека технолошкиот индекс Ханг Сенг падна за 1,75%. Во континентална Кина, Shenzhen Component и Shanghai Composite паднаа за 0,4% и 0,15%, соодветно.

Во текот на ноќта на Волстрит, сите три главни индекси затворија повисоко, при што Nasdaq Composite забележа најголема дневна добивка, искачувајќи се за речиси 2%. Инвеститорите ги поздравија коментарите на Пауел за дезинфлација, надевајќи се дека тие сигнализираа дека централната банка може да продолжи да ја забавува својата кампања за зголемување на стапката.

Фото: Facebook