Некогаш рибарско село, сега еден од трите градови со најмногу милијардери

48

Кинескиот град Шенжен, кој е познат по иновациите и претприемништвото, се проби меѓу првите три градови со најмногу милијардери во светот по Пекинг и Шангај и се најде пред Њујорк.

Пред три години, американскиот претприемач Раџ Освал отпатува во кинескиот град Шенжен во име на клиент. Тој беше толку импресиониран што остана и основаше своја технолошка компанија.

„Не можете да најдете премногу други градови во Кина или низ Азија кои навистина ги прифаќаат иновациите како Шенжен“, рече Освал, споредувајќи го неговото преселување таму од Калифорнија со одлуката на неговиот татко во 1970 година да ја напушти Индија за да може да ги продолжи студиите и кариерата во Соединетите Американски Држави.

Освал го опиша Шенжен, град со 17,5 милиони жители, како место исполнето со „младешки оптимизам“.

Поранешното рибарско село, сега технолошки центар познато како Силиконската долина во Кина, им се придружи на Пекинг и Шангај. Сега се смета за еден од трите најголеми градови во светот за милијардери, за прв пат оваа година пред Њујорк.

Објавена листа на најбогати градови

Според Hurun Global Rich List, годишно рангирање кое го прави приватна компанија со седиште во Шангај, Пекинг е дом на најголемиот број милијардери во светот, кој изнесува 144. Потоа следи Шангај со 121. Во Шенжен има 113 милијардери, додека во Њујорк 110. Лондон е на петто место со 101.

Растечката концентрација на богатство не е новост за жителите на Шенжен, кој од минатата година прими осум милијардери.

„Тоа е повеќе како повик за будење за остатокот од светот“, рече Руперт Хугеверф, претседател и главен истражувач во Hurun Report, компанијата зад листата.

Иако рангирањето може да варира, тој рече дека зголемениот број милијардери во Шенжен го одразува „мега трендот“ што ќе привлече повеќе млади претприемачи во градот во наредните години.

„Тоа е значаен показател за тоа од каде доаѓа Шенжен и каде оди“, рече тој.

Како кинескиот град стана атрактивен за милијардерите?

Подемот на Шенжен започна во 1980 година, кога беше прогласена за прва специјална економска зона во Кина како дел од „реформата и отворањето“ на земјата под тогашниот лидер Денг Ксијаопинг. Ова му овозможи на градот да експериментира со пазарниот капитализам во обид да привлече странски инвестиции. Од 1979 до 2021 година, бруто домашниот производ на Шенжен порасна од помалку од 28 милиони долари на скоро 475 милијарди долари.

Денес, градот е дом на некои од најголемите кинески технолошки компании, вклучувајќи го телекомуникацискиот гигант Huawei и интернет конгломератот Tencent. Минатата година, во Шенжен беа основани 2.500 нови државно признати компании за висока технологија, со што вкупниот број достигна 17.000, според податоците на локалната самоуправа.

Шенжен е исто така дел од она што Кина го нарекува Заливски регион, интегриран економски и деловен центар. Целта е да се поврзе Шенжен со уште осум градови во провинцијата Гуангдонг со кинеските територии Хонг Конг и Макао.