Nissan Qashqai, X-Trail и Juke стануваат целосно електрични од 2025 година

38

Nissan се подготвува за електрична офанзива, а дел од тој проект се и електрични верзии на своите SUV модели Juke, Qashqai и X-Trail

Nissan, наводно, планира целосно електрични варијанти на Juke, Qashqai и X-Trail, кои се очекува да се појават на пазарот помеѓу 2025 и 2027 година. Електричните возила најверојатно ќе се продаваат заедно со постојните хибридни варијанти e-Power неколку години до забраната за возила кои користат мотори на внатрешно согорување во Европа.

Гијом Картие, шеф на Nissan Europe, изјави за Autocar дека транзицијата кон електрификација започнува со хибридите e-Power пред да се префрли на батериски ЕВ. Тој рече дека компанијата „треба да ги искористи придобивките“ од електричниот погон за Qashqai, опишувајќи го како природна прогресија. Истото наводно ќе се случи и со помалиот Juke и поголемиот X-Trail.

Електричните теренци се очекува да бидат поставени на платформи наменети за ЕВ од Алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi, што значи дека тие ќе доаѓаат како замена за постоечките модели со погон на внатрешно согорување и хибриди. Втората генерација на Nissan Juke што се појави во 2019 година се заснова на платформата CMF-B, додека третата генерација на Qashqai и четирите генерации X-Trail што се појавија во 2021 година се поставени на CMF-CD.

Нови платформи и подобри батерии

Архитектурата CMF-EV која веќе се користи во Nissan Ariya и Renault Megane E-Tech може да се прошири и за електричните Qashqai и X-Trail. Всушност, Ariya се наоѓа веднаш помеѓу помалиот Qashqai и поголемиот X-Trail во однос на отпечатокот. Што се однесува до Juke, архитектурата CMF B-EV која наскоро ќе дебитира кај Renault 5 звучи како посоодветна опција иако во овој момент можеме само да шпекулираме.

Претстојните ЕВ може да имаат корист од новата технологија на батерии ветена дека ќе донесе „подобра густина на енергија и ефикасност по пониска цена“ заедно со брзи стапки на полнење до 400 kW. Сепак, тие нема да ги добијат високотехнолошките батерии со цврста состојба што се очекува да пристигнат во 2028 година. Сепак, тие ќе понудат подолг опсег на возење, покрај поефикасни и помоќни електрични мотори.

Nissan сака електричните возила да сочинуваат повеќе од половина од неговата глобална продажба до 2030 година, со многу понуди со нулта емисија што се очекуваат во следните неколку години. Покрај гореспоменатото трио SUV возила, гамата ќе вклучува електричен супермини сет за замена на Micra и следната генерација на Nissan Leaf.

Преземено од Avtoplus.mk