Новак не штеди! „Искешира“ милиони евра за вила во Црна Гора!

284

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ купил вила во Црна Гора, во градот Љута. Вилата вреди милиони, пренесува Блиц, и е во одлична состојба, но Ѓоковиќ дефинитивно ќе ја реновира, бидејќи тенисерот и Јелена сакаат да ја украсат во свој стил.

Луксузното здание е на брегот на морето и има приватна плажа. Според споменатиот извор, Ноле поседува и огромен имот, а на вилата веќе се работи. Во близина е четирикатната куќа на Југослав Кариќ, изградена во традиционален медитерански стил, која вреди околу 1,3 милиони евра, па јасно е дека куќата на Новак вреди милиони.

Инаку, српскиот тенисер поседува вила на Павловачкото езеро кај Рума, а таквиот луксуз го чинеше исто така неколку милиони евра. За самата земја биле исплатени 100.000 од европската банкнота. Има придружни содржини во форма на ресторан и базен, а нема многу соседи, бидејќи е веднаш на брегот на вештачко езеро.

Ѓоковиќ поседува и стан во елитната населба Порто Монтенегро во Тиват, кој вреди околу 2,2 милиони евра.

Новак поседува пентхаус во Нов Белград во елитна населба, за кој, како што се шпекулира, издвоил 500.000 евра. Наводно, купил последен кат од „паметна зграда“, од кои 100 квадрати имаат тераса, на која има базен.

По пандемијата се прошири веста дека Новак купил имот на Космај од неколку хектари, каде што претходно живееле Елена и Југослав Кариќ. По разводот двајцата ја продале куќата за 2,9 милиони евра.

Во Шпанија, Новак купи прекрасен имот во познатото одморалиште Коста дел Сол. Одвоени околу 10 милиони евра. Луксузната вила има 1.000 метри квадратни, а се наоѓа на имот кој се простира на околу 3.500 метри квадратни. Има базен, огромна теретана, тениско игралиште, девет спални соби, осум бањи, соба за игри, импресивна дневна соба, прекрасна градина со поглед на морето…